Neodpustitelný úspěch

Úspěch je velmi relevantní pojem. Nejsou to jen peníze, zdraví, láska. Pro někoho je úspěch překonáváním samého sebe. Úspěch se mnohým bohatým stal závislostí. Ale, co uděláte, když ten svůj úspěch dosáhnete? To že má člověk radost z úspěchu je jen chvilkové, pokud udělá jednu velice důležitou chybu. Nikdo z úspěšných vám nikdy neřekne, že zastavil. Ano, zastavit po dosažení úspěchu, je obrovská chyba.


Zastavit není zpomalit. Tím, že zastavíte, jakoby jste ztráceli nárok na růst vašeho úspěchu. Stačí jen zpomalit. Už dávno skončila výrobní doba. Teď je tady doba růstu. A vy musíte udržet krok, aby váš úspěch měl stejnou hodnotu jako když jste ho dosáhli. Ba i vyšší.

Pravidelně se snažím mluvit s někým úspěšným. Setkal jsem se s zajímavým názorem, že Česko je taková překomercializovaná a zkažená krajina. Lidé se snaží nahrabat pro sebe co nejvíce do kapsy, druhým nedat nic. Stačilo by jim dopřát jen to málo, co se jim podařilo dosáhnout.

Jeden druhému závidíme úspěch. Jenže, ten si každý a jeden z nás dokáže vybudovat sám. Dokáže vytvořit své obrovské dílo, které vytvoří z něj ne čárku historie, ale celou kapitolu. Kapitolu úspěchu a ukázky vaší originality. Jeden milý člověk mi nedávno řekl: "Mně nebyl úspěch prominut a ani nikdy nebude." V jednom měl pravdu. Nemůžeme změnit svět pokud se nezměníme sami. Nemůžeme být ale ani úspěšný, pokud ten úspěch nedopřeji někomu, kdo si náš obdiv zaslouží. Někomu kdo si zaslouží ten nádherný obdiv za to, co si vlastním bojem vybudoval.

Nedělám si nyní těžkou hlavu z toho, že mi někdo něco závidí. Beru to jako nádhernou kritiku. Nechodím do společnosti lidí s tím, jaký jsem já velikán. Velcí budou malými a malí velkými. Je to tak. Pokud teď budu sedět v společnosti diskutující na ledajaké téma. Budu ten nejmenší na světě. Představím si, že ty kolem mě jsou větší a já se mohu z toho poučit. Poučit z jejich myšlenek. Baví mě to, těším se z toho.

Pokud se mi někdo nesnaží odpustit úspěch, beru jeho slova jako tu nádhernou kritiku, kritiku, která mě dokáže posunout dál. Neboť ten kdo kritizuje, očividně mu něco vadí, nebo chce být důležitější než vy. Prostě ho nechte. Ale pokud má ta kritika význam, je oprávněna, přijměte ji do srdce a snažte se o nápravu. Odpustit úspěch a snaž se přijmout kritiku do svého srdce. Kráčíš k úspěchu.

5 komentářů:

janavlac řekl(a)...

Vážně suprově napsané, mockrát díky. Musím se přiznat, že když jsem začínala s podnikáním, tak jsem se opravdu moc bála neúspěchu. Hned ze začátku jsem měla finanční potíže, což mě v mých obavách bohužel jen utvrdilo. Naštěstí jsem to ale vydržela a teď se mi daří lépe než kdy předtím. Dokonce teď přede mnou stojí i možnost založení s.r.o. a zatím to vypadá tak, že do toho půjdu.

hankavranova řekl(a)...

Upřímně řečeno, já teda ve svém okolí znám spíše podnikatele, které v poslední době postihl neúspěch. Například jeden můj kamarád měl poměrně úspěšné s.r.o. Až do té doby než přišel covid. První vlnu zvládl, ale tu druhou a třetí už bohužel ne. O osud jeho firmy se tedy nakonec musela postarat jiná firma, která se přímo specializuje na likvidace společností.

michal řekl(a)...

Tohle je hodně citlivé téma. Já samozřejmě odsuzuji závistivce, ale na druhou stranu se jim nedivte. Jsou to veskrze smutní lidé, kteří procházejí nabídky práce, shánějí brigády a nemůžou v životě uspět. Já se vždycky snažím takovým lidem spíše pomoc, než abych si o nich myslel něco špatného. ;-)

Roman Brázda řekl(a)...

No, já jsem toho názoru, že žádný úspěch nemůže trvat věčně. I ten sebelepší podnikatel někdy zkrachuje. Sám mám firmu a právě tento fakt si moc dobře uvědomuji. Zvlášť v dnešní nejisté době. Právě to byl ten impulz, který mě donutil k tomu, abych si sjednal pojištění pro firmy. Myslím si, že obzvlášť v dnešní době něco takového dává opravdu smysl.

mirka řekl(a)...

Bohužel jedno je jisté a to, že u nás se úspěch neodpouští, když se mi podařila rozjed moje firma bylo několik lidí s z mého okolí, který mi nic dobrého nepřáli. Samozřejmě se mi nedařilo všechno podle plánu a občas jsem si myslela, že to budu muset vzdát. Naštěstí jsem vytrvala a teď mi moje firma jede jako hodinky, a proto mohu občas své zaměstnance odměnit nějakým relaxem a zařídit pro ně nějaké firemní akce.

Okomentovat